הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
סגור תפריט

מחלקת הנוער

מחלקת הנוער היא הכתובת לחינוך הבלתי פורמאלי המספקת את שירותיה לכל הילדים ובני הנוער והקהילה הפר כנאית. אחת התכניות החשובות ביותר במחלקת הנוער היא תכנית אתגרים במסגרת תכנית הממשלה והחלטה מס' 922 הוקצתה התקציבים הנדרשים למגזר הערבי והשקעתם בתלמידים ובנוער במיוחד בחינוך הבלתי פורמאלי.

כ- 64 כפרים ערביים מתוך 69 קבלו את התקציבים הללו בתנאי שיהיה במועצה יחידת נוער מקצועית וחשוב להדגיש שתכנית זו אינה מיועדת לשנה אחת אלא תמשיך עוד שנים לטובת עתיד ילדינו ובני הנוער שלנו.

תכנית אתגרים

היא תכנית מקיפה במימון משרד החינוך – מנהל חברה ונוער והיא נחשבת כשינוי רדיקאלי בתחום החינוך הבלתי פורמאלי במטרה לחזק את התחום ולהפעיל תכניות וחוגים חדשניים לכל הגילאים במטרה לצמצם את הפערים החברתיים וצור מסגרות קהילתיות המוגנת על הנוער בשעות אחרי הצהריים ובחופשים ולנצל את זמנם הפנוי בתוך מסגרת יעילה להם ולחברה. התכניות והחוגים המופעלים מבוססים על בסיס חינוכי, תרבותי, מדעי ובילוי המתאימים לגילאים, לצרכי והעדפות בני הנוער.

נוער בוחר ערך כדרך

מטרתה להפנים את הערכים והמערבות החברתית וההתנדבותית בקרב בני הנוער לבניית חברתית איתנה המאפשרת ומאמינה בשותפות ובדמוקרטיה ובשפת הדיאלוג.

תכנית קיץ – עיר ילדים ונוער

מציעה פעילויות שונות – פנאי, חינוך, תרבות לילדים ולנוער בחופשת הקיץ.
מחלקת הנוער כוללת את תנועת הנוער והארגונים: תנועת הצופים הערבית (צוף חתונת קנא, צוף יישובי כפר כנא) תנועת אג'יאל, ארגון השלום (צופי בני קנא).
במחלקת הנוער פועלת מועצת נוער יישובית הכוללת נציגים מכל בתי הספר החטיבה והתיכון בכפר כנא ומסגרות נוער אחרות.

פעילויות המחלקה החוגים והתכניות מתקיימים בעיקר במרכז הנוער ו -5 בתי ספר קהילתיים:

·         בי"ס קהילתי יסודי (א) – אלחכמה

·         בי"ס קהילתי חטיבה (ב) – אלזהראא

·         בי"ס קהילתי יסודי (ג) – אלרואד

·         בי"ס קהילתי יסודי (ה) – אשראקה

·         בי"ס קהילתי יסודי (ב) – אלביאדר

דבר מהלת המחלקה

אנחנו עובדים ונעבוד למען היישוב שלנו, יישוב הסובלנות והאהבה, מתוך האמונה שלנו בחשיבות גיל הנערים, עשינו מאמצים ואנו נעשה זאת על מנת לשלב אותם בחברה שלווה ומתורבתת בה הם ירגישו שייכים ובטוחים. במחלקה דאגנו לתכנן ולבנות מסגרות בתחום החינוך הבלתי פורמאלי, מסגרות אלה פועלות לפי תכנית עבודה במטרה לחיזוק בטחון וערכים.
המטרה הראשונה והאחרונה היא האדם, לבנות דור מודע, שאפתן, מנהיג ומקפיד על מוסר. בהשתתפות כל הגופים החינוכיים בחרנו תוכניות וחוגים ופעילויות המעצימים את שאיפותינו ומחזיקים את רגישות ההשתייכות לכפר כנא, לריבוי ההרמוני, לקיומנו העמוק. הבחירה שלנו הייתה לטפיח את מושגי הנתינה וההתנדבות באמצעים חינוכיים משמעותיים שיאפשרו לבנינו ובנותינו להשיג מיומנויות לטפח את האישיות שלהם כי הם חלוצי מנהיגות הדור הבא ששאיפתו אינה נכנעת למחסומים.
עבדנו בתכנון, בחרנו בהרבה מודעות וביצענו תכנית אתגרים באופן מטיבי, נתנו להם מה שהיה הכרחי ומכובד כדי להאיר את פנסי האור בדרך בני הנוער.

חזון מחלקת הנוער

בעידן ההתפתחות והפלישה הטכנולוגית לחיינו כחברה, משפחות ופרטים, הפך החינוך הבלתי פורמאלי לעמוד התווך הבסיסי לחברה שואפת להתפתחות ולהתקדמות, אבן היסוד לפרויקט האנושי, העמידה מפני הקשיים וההתמודדות עם מכשולי המציאות הדורשים מאמצים לבניית מסגרות ותוכניות חינוכיות לבני הנוער, לאחד ערכים, לתת להם כישורים, לטפח אישיותם ולפתח את כוחם, שבן הנוער של היום הם הגברים והנשים של העתיד.

בהתבסס על האמור לעיל, מחלקת הנוער מגיעה עם תוכנותיה השונות והחוגים הממוקדים כדי לספק את צרכי בני הנוער ולהדליק נר המאיר אור בדרך נעורינומחלקת הנוער