הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
סגור תפריט

מחלקת הרווחה

אגף השירותים החברתיים כפר כנא

מחלקת הרווחה הוקמה בשנת 1993 ומממנת על ידי משרד הרווחה והחברה בנוסף לגיוס תקציבים מקרנות ומעמותות במדינה ובחוץ המדינה. מחלקת הרווחה מטפלת ומפתחת שירותים חברתיים לנזקקים מלידה ועד גיל הזקנות, שירותים אלה נתינים לפרט, למשפחה ולכל בני החברה על ידי צוות מקצועי ומוסמך שעובד לפי יחידות:

יחידת קבלה ואבחון

יחידה זו נחשבת לתחנה ראשונה לקבלת ההפניות החדשות שדרכה בודקים את מהות ההפניה ועושים אבחון ראשוני לפונה באמצעות סדרת מפגשים במשרד וביקורי בית עם העובד הסוציאלי, לאחר מכן מאבחנים ותואמים צרכי הפונה ואז להפנות אותו לעובד סוציאלי מוסמך בכדי לבנות תכנית התערבות מתאימה. במצבי חירום מתבצעת התערבות מקצועית מטעם המחלקה.

יחידת ילדים ובני נוער עד גיל 18

היחידה מספקת שירותים טיפוליים פרטיים ומשפחתיים על ידי בניית תכנית התערבות ועבודה בשיתוף ובאישור המשפחה לקבלת עזרה, חיזוק והעצמת היכולת ההורית.
היחידה עובדת בראיית טיפול קולקטיבית כדי שתוכל הכיל את האתגרים העומדים בפני ההורים והילדים בתהליך גידול וחינוך ילדים, לכן היחידה מפתחת שירותים כדי להעצים את היכולת המשפחתית ואינדיבידואליות כדי לגדל דור יוצר.
היחידה פיתחה שירותי ומסגרות טיפול ציבורית לקבוצות מתחת גיל 18 שמגיעות להם, והם משפחות המוכרות למחלקת הרווחה ולפי המלצות הוועדה המקצועית ובהסכמת המשפחה לשתף פעולה כדי לקבל שירותים אילו. מס' המשפחות שמקבלות שירות זה הוא 300 משפחה בשנה.

מסגרות אילו מחולקות לפי גיל במטרה לספק שירותים מתאימים למשפחות:

שירותים לגיל הרך (0-3 שנים)

פתחו 15 משפחתונים ומועדוני יום שבכפיפות ישרה למועצה מקומית ואחרים ברישיון משרד הרווחה והחברה ובפיקוח מח' הרווחה במועצה, משפחתונים אילו הם מסגרות יומיות המשרתים ילדים עד גיל 3 ודואגת לספק את צרכיהם משעה 7:00 בבוקר  עד 16:00 אחרי הצהריים, שירות זה מיועד לאימהות עובדות והם פונים באופן עצמי כדי שיקבלו את השירות דרך מח' הרווחה ועל פי החוק הילדים המעניק את הזכות  הילדים על פי קריטריונים וסטנדרטים מיוחדים. המשרד מעורב בתשלום דמי ההסדר לפי דרגת הכישרון, הכנסת המשפחה, מס' הילדים המקבלים שירות זה כמעט 151 ילדים.

"מסלולי הורות"- מסגרת טיפולית להורים ולילדיה (0-6)

התכנית נערכה בשיתוף עם התכנית הלאומית לילדים, שמטרתה להעצים את החסינות המשפחתית כדי לגדל ילדים באופן בריא ונכון, המסגרת כוללת צוות מקצועי: עובד סוציאלי, קלינאי תקשורת ומתמחים בטיפול התפתחותי חושי לילדים, וצוות מעביר פגישות ייעוץ להורים  טיפול רגשי התפתחותי לילדים על פי צרכיהם, מס' הילדים המקבלים שירות זה 40 ילד ממשפחות מוכרות לרווחה.

פרויקט ייעוץ אישי לילדים בתוך משפחותיהם

פרויקט זה מחזק את יכולות המשפחה להתמודד עם תנאי חיים קשים ולהתגבר על משברים שחווים הילדים באמצעות הדרכות במסגרת משפחותיהם בליווי מדריכים מבוגרים ובעלי ניסיון, מס' מקבלי שירות זה 230 ילד ומתבגר.

מועדוניות לבנים ולצעירים (7-18)

כל מועדונית עובדת עם 15 ילדים מחולקים לפי גילאים, אחד המעדניות מופעלות בשיתוף פעולה עם מח' החינוך במועצה, והשנייה  כפופה באופן ישיר למחלקת הרווחה, מסגרות זו פועלת משעה 14:00 -19:00 לאחר שעות הלימודים. הילדים מקבלים הדרכה חינוכית כדי לחזק את היכולת הקונטיביות, רגשיות והתנהגותיות, מקבלי שירות זו הם משפחות מוגדרות ומוכרות ברווחה.

מסגרת ביתית יומית    

מסגרת ממקומת בנצרת, היא מספקת שירות ליותר מאזור אחד היא מטפלת בילדים בליווי צוות מקצועי טיפולי מוסמך. משובצים במסגרת זו כ- 20 ילדים ממשפחות מוכרות ברווחת כפר כנא, תקופת שיבוץ הנער במסגרת אינה יותר משלושה שנים.

מרכז הורים ובנים

המרכז עובד בשיתוף פעולה עם התכנית הלאומית לנוער בסיכון ובחסות מחלקת הרווחה. המחלקה מפנה משפחות שמוכרות להם, על פי קריטריונים והמלצות ועדה מקצועית ובאישור ההורים ומחויבות לשיתוף פעולה עם צוות המרכז.
המרכז כולל צוות מקצועי מעובדים סוציאליים עם ניסיון והתמחות בתחום, פסיכולוג, מטפלת באומנות ומטפלים אחרים (לפי הצורך) השירות ניתן למשפחה לפרק זמן מוגבל של לא יותר משנה וחצי, במהלכה אנו עובדים עם ילדים והורים לפי תכנית טיפולית לפי צורך המשפחה, לחזק ולהעצים את יכולות ההורות ולחזק את הילדים על ידי מתן מנגנונים וכלים להורים שעוזרת להם לטפל באופן נכון באתגרי ההורות ולשמירה על רווחתם ההתפתחותית והנפשית הלימודיות, והחברתיות של הילדים. מס' מקבלי שירות זה הם 60 משפחה כל שנה.

מועדונית למתבגרים (13-18)

כוללת 15 בני נוער, עובד 4 ימים בשבוע בין השעות 14:00-18:00 בחסות מח' הרווחה, המחלקה בוחרת את המתבגרים ממשפחות מוכרות להם. העובדת הסוציאלית מלווה את הנערים בנוסף למדריכים מוסמכים שדואגים לבנות תכנית עבודה מתאימה לתמיכה בהם, ומפתחת עצמם ועוזרת להם להתמודד עם האתגרים הנתקלים בהם בתקופת המעבר זו על ידי מתן כלים להשתלבות בתוך החברה ודרכי התנהגות נכונה

היחידה לבנות וצעירות (13-25)

מחלקת הרווחה נותנת שירות לבנות בתחומים חברתיים, פסיכולוגיים, כלכליים ולימודיים על ידי שילובם במסגרת בתוך היישוב ובניית תכניות שונות עבורם וקייטנת קיץ שנתית:

·        בית חם: מרכז טיפולי, בילוי, חינוכי לבנות בליווי צוות חינוכי מוסמך. המרכז כולל שתי קבוצות של בנות (חטיבה ותיכון) עובד 5 ימים בשבוע החל משעות הצהריים.

·        מועדון בנות: מסגרת מכילה פנאי, חינוך לבנות בליווי צוות מוסמך בעיסוק ליומיים בשבוע 

יחידת בנים ונוער (13-25)

מחקת הרווחה מספקת שירותים לבנים ולנערים בתחומים: חברתיים, ופסיכולוגיים , כלכליים, וחינוכיים, על ידי שילובם במסגרת בתוך היישוב במטרה לכוון אותם להיבטים לימודיים פרקטיים בנוסף לישיבות העצמה פרטנית על ידי מטפלים מוסמכים .

תכנית ית"ד לנערים ולנערות (18-26)

תכנית ארצית חדשה בפיקוח משרד הרווחה שעוזרת לנערים ולנערות הנתקלים בקשיים מורכבים בחייהם ועומדים בפני אתגרים בתקופת הנערים ומתגברים עליהם. התכנית נועדה לסייע להם במטרה לשפר את יכולותיהם העצמית והאישית ולהשתלב כראוי בחברה, על ידי הגשת עתיד בטוח ברמה אישית, משפחתית ועסקית.

בנוסף התכנית מסייעת לנערים ולנערות להשתלב כראוי בשוק העבודה באמצעות ליווי אישי על מנת לפתח את יכולותיהם ב 4 התחומים הבאים:

1.     חינוך ומיומנויות העבודה

2.     רווחה נפשית ובריאותית

3.     צרכים פיזיים בריאותיים והגנתיים

4.     השתייכות חברתית ומשפחתית

היחידה לבטיחות המשפחה

היחידה פועלת מאז 2004 ומספקת שירותים לכ- 70 משפחות מדי שנה. היחידה כוללת עובדים סוציאליים מתמחים המספקים שירותים לגברים ולנשים והילדים החיים באלימות במסגרת המשפחה השירותים שמספקת אותם היחידה הם:

פעולה מונעת הכוללת:

1.     קבוצות טיפוליות לכל הקבוצות הנ"ל, בנוסף להרצאות וסדנאות בבתי הספר ומרכזי בריאות שונים (מרכזי התפתחות הילד, קופת חולים, בתי חולים) בשביל העלאת רמת המודעות והפחתת תופעת האלימות בכלל ובתוך המשפחה בפרט

2.     ייעוץ וטיפול פרטני לטיפול בתופעת האלימות

3.     ייעוץ וטיפול באמצעות קבוצות בטיפול

נגישים ליחידה באופן פרטי באמצעות מחלקת הרווחה בכפר או באמצעות מוסדות בתוך ומחוץ לכפר, המרכזים הרפואיים קצין משפטי מסדר את היחסים בין אבהות ואימהות נפרדים או גרושים, הוועדה המשפטית עורכת בדיקה יסודית למצב הילדים ובודקת כישרות אחד ההורים לאומנת הבנים אחר כך מגישים המלצות לבית המשפט. ובונים תכנית של תצפיות לאחד ההורים שלא קבל את אומנת הבנים.

מרכז העצמת המשפחה

המרכז נפתח בשנת 2015 במטרה להעצים את המשפחות המתמודדות עם קשיים כלכליים,  חברתיים, ומשפחתיים, מפנים את המשפחות דרך מחלקת הרווחה לאחר בחינת מידת התאמתם, ויכולתם לעמוד בתנאים ובתכנית העבודה וההתערבות שנבנתה בהשתתפותם.
המרכז כולל צוות מתמחה ומורכב מעובדות סוציאליות ומדריכות שמלוות את המשפחות באופן אישי במטרה לחזק אותם ולפתח ולשפר את מצבם הכלכלי ולעזור להם בעניינים הקשורים בהכנה לעולם העבודה ומיצוי זכויות וייעוץ כלכלי על ידי שילובם בתוכניות ובקורסים המתאימים להם, היכולות והרצון שלהם, והיכולת להתמיד ולמור על רצף, כל תכנית התערבות נבנתה בהשתתפות ובאישור המשפחה.      

תכנית "נושמים לרווחה"

התכנית פועלת בחסות עמותת יעדים לצפון בשיתוף עם מח' הרווחה ומטרתה לשפר את מצבם של המשפחות שחיות במצוקה כלכלית ולחולל שינוי ולפתיח את המשפחה ולהעניק לה עצמאות כלכלית ו8חברתית בתחומי חיים שונים על ידי שיפור היכולת האישית של המשתתפים ומצוי זכויתם, שיפור מיומנויות ניהול תקציב המשפחה, שיפור יכולת המשפחה להתמודד באופן עצמאי עם הקשיים והמכשולים, הרחבת מערכת התמיכה והנתינה לקהילה.

התכנית כוללת צוות מקצועי המורכב מעובדת סוציאלית (רכזת התכנית) ומדריכות מתמחות עובדות על פי תכנית עבודה ותכנית התערבות בשיתוף ואישור המשפחה על פי צרכיהם, הכוללת פגישות פרטניות וקבוצתיות וקהילתיות עם בני המשפחה, כל משפחה מלווים אותה לאורך שנתיים עד השגת המטרות.

פרויקט "אשת חייל"

הפרויקט בא כדי להעצים את הנשים ולשלב אותם בשוק העבודה, התכנית כוללת צוות מקצועי מתמחה המקבל 25 נשים מדי שנה במטרה להעצים אותן באמצעות סדנאות פרטניות וקבוצתיות ופגישות ייעוץ אישיות כדי להכשירם להשתלבות בשוק העבודה. הפרויקט משרת נשים ואימהות בגילאי 22-45 שנה, אין להן תואר אקדמי אך יש להם את המוטיבציה להשתנות ולהשתלב בשוק העבודה.

היחידה לבעלי צרכים מיוחדים

היחידה מטפלת בכ- 200 משפחות ומספקת להם שירותים שונים לפי הצורך ומעצימה המשפחות באופן פרטני, משפחתי וקבוצתי, ובהעצמת וחיזוק הסובלים מ:

1.     נכות פיזית

2.     קושי בשמיעה/ חרשים

3.     קושי ראייה / עיוורים

4.     מחלות כרוניות

היחידה מספקת שירותים למשפחה או לאדם על ידי קבוצה זו וחיזוקה באופן פרטני ולעזור לה להתמודד עם הקשיים העומדים בפניה מההיבטים החברתיים, הפסיכולוגיים, וכלכליים באמצעות פגישות אישיות, סיוע כספי, שילובם במועדוניות ומרכזים מתאימים כדי לטפל בענייניהם החינוכיים, החברתיים בנוסף למסגרות חברתיות לקבוצות גיל מבוגרות.

מועדון עיוורים 

המעדון הוקם בתמיכת עמותת "אלמנארה" בשיתוף פעולה עם מח' הרווחה המעדון משרת אנשים עם קשיי ראייה ועיוורים, במעדון עוברים תהליך העצמתי פרטי, קבוצתי וקהילתי . בנוסף לכך בקרוב מסיימים מרכז טיפולי לתמיכה בבעלי מוגבלויות ברמה אישית ומשפחתית ומשרת בעלי מוגבלויות מכל הגילאים, עובדת במשרד קצינה משפטית בהתאם לחוק הטיפול בענייני הנכים עם מוגבלות פיזית ונפשית לפי חוק אפוטרופסות.

שירותים אחרים במח' הרווחה

מחלקת הרווחה עובדת עם אנשים עם מוגבלות שכלית, אוטיזם ואיחור התפתחותי, העבודה נעה סביב הפנייתם לאבחון על ידי הרווחה ועל סמך ההחלטה של ועדת האבחון משבצים אותם במסגרות לקשישים

היחידה עוקבת אחרי טיפול המטופל ומלווה את המשפחות של בעלי המוגבלויות מבחינת רווחה נפשית וחברתית ולכוון אותם כדי להשיג את כל זכויותיהם במדינה על ידי תמיכה במשפחות והפנייתם לאבחונים ושיבוצם במסגרת מתאימה (חינוכית, חברתית, טיפולית).

יחידת ההתנדבות

יחידת ההתנדבות עובדת בחסות ובפיקוח מח' הרווחה ומקבלת קהל בימי שני, רביעי וחמישי משעה 8:00- 13:00 , היחידה מקשרת ומחברת בין צרכי הפרט והקבוצות עם המתנדבים ונותנת מרחב מלא לכולם להתנדב בתחום הקרוב לליבו, רצונותיו, חוויותיו ויכולותיו. היחידה משתפת פעולה עם מרבית העמותות והמוסדות ההתנדבותיים ומספקת שירות הכשרת מתנדבים שונים שמקדמים את ערכי ההתנדבות, ההשתתפות, האחריות הטיפול והתרומה לחברה, גם משפרת את איכות חייהם של האנשים והקבוצות בעזרת מתנדבים במטרה לחזק ולטפח מערכת יחסים בין בל הארגונים והאגודות המתנדבים והרשות המקומית במטרה להגדיל את מס' המתנדבים. בנוסף לכך, היחידה מפעילה מתנדבים במסגרות שונות הנוגעות בסיוע, הדרכה והכוונה בנושא הורות וילדים, נוער בסיכון, בעלי מוגבלויות, קשישים, נפגעי אלימות, אלכוהול וסמים .

יחידת הקשישים

היחידה מספקת שירותים ועזרים רבים ברמה אישית, קבוצתית, משפחתית, קהילתית, גם מספקת סיוע כספי לכיסוי צרכי הקשישים בכדי לשפר את תנאי מחייתם.

היחידה עובדת בשיתוף פעולה עם מח' הרווחה ועם העמותה לפיתוח קשישים בכפר כנא באמצעות פעילויות ואירועים שונים למען הקשישים בתחום הבריאות וההגנה על הקשיש מפני ניצול או התעללות מצד או גורם אחר.
ביחידה עובד קצין משפטי לענייני הקשישים בסמכותו המקצועית שמירה והגנה על הקשישים חסרי יכולת על מנת למנוע, ניצול כלכלי, פסיכולוגי, ופיזי של הקשיש מפני האחרים .

המחלקה לשירותים בפסיכולוגיים

מנהל מרכז השירותים הפסיכולוגיים : ד"ר גמאל דקדוקי

טלפון : 046519870

היחידה כוללת 8 פסיכולוגים הנותנים שירות לתלמידים דרך הדרכה לתלמידים ולהורים גם לצוות בית הספר, הפסיכולוגים מלווים תלמידים מהחינוך הרגיל והחינוך המיוחד מגיל 3- 21 שנים. העבודה איתם מתמקדת ב: כל תלמיד עובר תהליך אבחון על ידי פסיכולוג ומגיש דו"ח הכולל המלצות טיפול למסגרות השונות, התלמידים מטופלים מההיבטים הרגשיים, החברתיים, הקוגניטיביים וההתנהגותיים, היחידה מעניקה הכשרה והתייעצות לצוותי בתי הספר ולהורים, גם אבחון פסיכולוגי לבעלי מוגבלויות וליווי ועדות ההשמה.
היחידה משתתפת גם בפעילויות במקרה של משבר עקב מצבי חירום בקהילה ובבתי הספר.

שם העובד

מס' טלפון

 

מחלקת רווחה

ראג'ב עבאס

04-6838520

 

ופא ח'טיב

04-6838521

 

מהא עואודה

04-6838637

 

תחריר אבו חמד

04-6838523

 

מוחמד תורכי טאהא

04-6838524

 

מונאי חכרוש

04-6838525

 

דועאא סוידאן

04-6838526

 

סאלחה דהאמשה

04-6838527

 

ביאן עואודה

04-6838528

 

וירה סוטי

04-6838529

 

תאירה דהאמשה

04-6838530

 

פאידה יאסין נסאר

04-6838531

 

מרוות אבו סיני

04-6838635

 

למא סמעאן

04-6838533

 

באדרה עואודה

04-6838534

 

נג'את סלימאן

04-6838532

 

אלאא חכרוש

04-6838530

 

נאיל בוטו

04-6411652

 

 

מחלקת הרווחה